Aktuality 

Nesmíš podceňovat žádný kopeček

08.12.2016

Radek Jaroš, horolezec, který během své horolezecké kariéry dokázal jako první čech dosáhnout všech 14 nejvyšších vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje. V současné době má nový projekt s názvem Koruna světa, kde má za cíl stanout na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů světa, nyní má za sebou dva, Denali a … Elbrus. A samozřejmě Mt. Everest. Právě o Elbrusu jsme si povídali, ale také o tom, co Radka čeká a jak se bude připravovat na další sezonu.

Radku, co Elbrus?

Nádherná akce, na jednu stranu posouvání limitů, na druhou stranu žádný extrém. Je to spíš o tom, jak ty limity jsou nastavený v hlavě, člověk si myslí, že je starý, že na něco nemá. Tak najednou sedneš na kolo a jedeš 14 dnů každý den etapu kolem 150 km a zjistíš, že se to dá. Takže na stará kolena další odbourávání limitů 

A cesta na vrchol? Šel si nahoru sám?

Nene, já tam měl partnery. V Rusku na mě čekali lidi, kteří tam už týden pobývali, lezli a aklimatizovali se po okolí. My když přijeli, tak 3. den jsem s nimi šel na vrchol, byl jsem pro ně třešnička na dortu.

Na expedicích používáš naše brýle Gloryfy,  jaký typ sis oblíbil nebo jaký ti sedí a střídáš je dle podmínek nebo si jenom měníš čočky a sportovní dioptrické používáš?

V horách a při sportu používám nejčastěji gloryfy G4 Radical Neon, Olča si zamilovala G10. Dioptrické zatím nemám, ale budu je brzy potřebovat 

Plánuješ nějakou další akci?

Možná Kilimanjaro, kdy by se mnou jeli lidé od mých sponzorů. Ale příští rok bych chtěl do Austrálie, tam bych chtěl na nejvyšší vrchol Mount Kosciuszko vyjet na kole, a pak tam je závod Crocodile Trophy na horských kolech. Rád bych si ho zajel, tak musím malinko potrénovat. A v zimě na Antarktidu. A když by nevyšla Antarktida, tak ji snadno nahradím něčím jiným.

Ještě k Elbrusu, stala se vám nějaká vtipná příhoda, která se jinde nestala?

Vtipná situace byla během aklimatizace. Když jsme byli s Olčou ve výšce 4800 mn. m. hned první den na LEAPRusu a vylezli jsme co nejvýš. Chtěl jsem tam pobýt co nejdéle, posvačili jsme tam, spali na kamenech. Já už  ale nemohl spát a rozhodl se, že se půjdu projít a nafotím něco z jiného úhlu. Zrcadlovku jsem si dal kolem krku a vyšel. V traverzu jsem asi 100 metrů a propadl se do trhliny. Stihl jsem se ještě zlomit v pase, měl jsem odřené holeně a ležel jsem na trhlině. Když jsem z ní vylezl, zjistil jsem, že je pěkně široká a hluboká. Taková ta, co znamená v podstatě smrt. Přitom se Elbrus tvářil bezpečně, že si můžeš jít kam chceš a kde chceš. A přitom to bylo 100 metrů od hlavní cesty. Prostě nepodceňovat žádný kopec.

Radku, co nějaké volno o Vánoce? Budeš vůbec nějaké mít?

Do Vánoc do Světového poháru je strašně práce, pak to chci ubrzdit a musím začít zase trénovat. Doteď má přednost práce, pak to bude trénink. 

Jak trénuješ?

Pro mě to jsou především běžky, když nebude sníh, tak nějaký indoor. U mě jde především o vytrvalostní trénink.  Potom to bude záležet na zimě v Evropě. Nemám problém zůstat doma na Vysočině, bude-li sníh, budu hltat kilometry na běžkách. Pokud bude zima jako poslední tři, vypadnu někam do tepla na kolo.

Radku, co Vánoce, máš nakoupené dárečky?

Mám pocit, že dávám dárky v průběhu celého roku, takže to moc neřeším  děti mám už velké a v průběhu roku dostávají takové dárky, že Vánoce jsou symbolické. Ale dneska se už u nás doma peklo.  Roky plánuju Vánoce někde v cizině, ale ještě jsem nenašel podporu z druhý strany.

Děkuji za setkání a rozhovor 

„Kačka“
Kateřina Kašparová

 

Více o Gloryfy zde.

Více o Radkovi Jarošovi zde. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.